Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Zprávičky

Termíny svatebních obřadů

pro rok 2020 budou potvrzovány od 4. února.

Svět panenek (8. března - 26. května 2019)

Velké Meziříčí 723x1024

Historické, krojované, ale také realistické, která vypadají jako opravdová miminka. V měsících březen až květen byl výstavní sál velkomeziříčského muzea plný panenek, kočárků a plyšových hraček.

Sbírka Monikya Nikol Chmelařových čítá přes čtrnáct set panenek. Nacházejí se mezi nimi historické kusy z konce devatenáctého století, krojované dámy, panenky z porcelánu, biskvitu či vinylu.

Součástí sbírky jsou také rebornované panenky, které Monika Chmelařová sama vytváří. Jedná se o panenky, které vypadají jako opravdové. Často se vyrábí přímo podle konkrétních fotografií. Od roku 2012 se jí podařilo vyrobit přes 270 zrebornovaných panenek, přičemž se nejedná jenom o miminka, ale také o babičky, dědečky či několik zvířátek.

Od roku 2013 se pak pravidelně účastní Mezinárodní soutěže v německém Sonnebergu, kde soutěží jako Reborn profesionál v kategorii miminek nebo větších dětí. Součástí takovéto soutěžní panenky jsou nejen nezbytné dekorace a oblečení, ale také průvodní listy s informacemi, koho panenka ztvárňuje, proč je zvoleno právě takové oblečení, popřípadě ještě krátký příběh.

 

A léta běží, vážení (6. června - 15. července 2019)

A léta běží

Na výstavě nesoucí název „A léta běží, vážení“ se podílelo téměř dvacet autorů, kteří žijí v různých koutech republiky, věnují se rozmanitým povoláním a generačně je dělí i desítky let. Přesto však mají jedno společné – jedná se o absolventy velkomeziříčského gymnázia.

Autorem celého konceptu byla Eva Kočí Valová, které se podařilo od autorů shromáždit nejen množství obrazů, ale také plastiky či ukázky šperků a vitráží.

Velkomeziříčské gymnázium si připomnělo 120. výročí od založení a v rámci oslav bylo připraveno hned několik výstav. 

 

 

 

 

700 let Řádu rytířů Kristových (28. července - 15. září 2019)

PlakátNávštěvníci velkomeziříčského muzea se mohli seznámit s historií Řádu rytířů Kristových, který byl založen ve čtrnáctém století v Portugalsku. 

Kromě předmětů mapujících bohatou historii řádu zde byla představena také zhruba desítka trojrozměrných modelů řádových staveb, především z období největšího rozkvětu řádu v období gotiky a renesance. Nechyběl ani model kláštera a hradu Tomar, který je s řádem od počátku neodmyslitelně spjat. Nachází se v centrální části Portugalska a jedná se o jednu z nejvýznamnější portugalských památek, díky čemuž byla také v roce 1983 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. Trojrozměrné modely vyhotovilo Vysoké učení technické v Brně.

S řádem je pak od roku 1999 spjat i zámek v nedaleké Stránecké Zhoři, který postupně získává zpět svoji renesanční podobu. Hlavním posláním řádu je snaha o křesťanských život, podpora duchovního povolání či charitativní činnost.