Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Rytířský sál s freskovou výzdobou (otevřeno do 31. října)

Číst dál...

Zprávičky

Otevírací doba v říjnu

denně kromě pondělí, a to od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

V provozu jsou expozice, freskový sál a výstavní sál.

Svatba aneb jak šel čas...(20. ledna - 18. dubna 2017)

Plakt Svatby aneb jak el asVýstavní sál se na tři měsíce přeměnil v historický svatební salon. Výstava soukromé sběratelky Nikoly Melicharové představila představila zhruba čtvrtinu její sbírky, včetně autentických fotografií. Nechyběly rukavičky, závoje či kloboučky. Nejstarší oděv býval součástí svatebního kroje z roku 1935, nejmladší šaty na výstavě pocházely z roku 1975.

Podstatná část svatebních šatů pocházela převážně od rozvedených žen, které si nechtěly své nevydařené manželství připomínat. Slečna Melicharová se vždy snaží k šatům získat i nějaký osobní příběh, černobílé i dříve módní kolorované fotografie a obrázky, doplňky apod., kterými pak obohacuje danou výstavu. 

Fotogalerii naleznete zde

 

 

 

 Velké Meziříčí na konci války (2. - 30. května 2017)

Velké Meziříčí na konci války plakát 733x1024Výstavu připravilo muzeum ve spolupráci se soukromým sběratelem Radkem Teplým (*1987). Rodák z našeho města zde představuje svoji sbírku poprvé. Od dětství má velký zájem o vojenskou historii, zejména spojenou s regionem Velkomeziříčska. Předměty do své sbírky získává z různých půdních nálezů, z inzerátů, ale i darem od známých a příbuzných.

Návštěvníci mohli spatřit různé části vojenské výstroje i výzbroje, např. maskovací převlečník odstřelovače Wehrmachtu, tropické klobouky, uniformu sborů Afrika – Korps, letní uniformu výsadkáře, kořistní ruskou bundu, přešitou pro potřeby Luftwaffe, ale i drobnější věci, jako lékárničku z vojenského vozidla, vojenské knížky, či různé vybavení na cesty. Zajímavostí byly také zbytky z bojové techniky, např. pás tanku HETZER, tzv. „Jezevec“, opuštěného Němci v okolí Velkého Meziříčí na konci války.

Dále zde byly k vidění reálie z května 1945, na doplnění byly přidány informace z muzejního archivu, zachycující tragické události v závěru války – protiněmecké povstání a jeho následné potlačení.

Fotogalerii naleznete zde

 

Jana Mikysková - KUS ZE-MĚ (8. června - 2. července 2017)

Plakát KUS ZE MĚ 724x1024Měsíc červen byl ve výstavním sále velkomeziříčského muzea věnován výtvarnému umění. Svoje obrazy a plastiky zde představila velkomeziříčská malířka a keramička Jana Mikysková.

Práce Jany Mikyskové je možné nalézt nejen v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí, ale jsou zastoupeny i v řadě galerií. Ve své tvorbě často využívá staré, již nepoužitelné předměty či zkorodované poklady z kovošrotu, které jsou pro ni svou patinou velmi inspirativní. Ve své práci jim pak dává zcela nový život.

„Kameny, střepy a skla jsou nosnými detaily, kovové prvky tvoří páteř kompozice. Vše je v jednotě, rovnováze, harmonii. Při zhlédnutí nabýváme pocit, že vše je tak, jak má být. Cítíme naplnění, uvolnění napětí a uzavřenost výpovědi, která nám dává podnět k vlastním úvahám a vyprávění svých příběhů,“ popsala autorčinu loňskou výstavu Eva Kočí Valová.

Velkomeziříčská výtvarnice, která je členkou Klubu výtvarných umělců Horácka a Unie výtvarných umělců ČR, se ve svém Ateliéru v Podloubí věnuje kromě své vlastní tvorby i výstavní prezentaci dalších velkomeziříčských autorů.

Fotogalerii naleznete zde