Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Aktuální programy pro školy

Číst dál...

Zprávičky

Ve středu 28. září

bude otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Poslední prohlídka odchází hodinu před koncem.

Akademická malířka Zdenka Vorlová Vlčková (21. září - 30. října 2022)

Plakát zdenky vorlové zmenšený

V letošním roce uplynulo 150 let od narození Zdenky Vorlové Vlčkové. Muzeum při této příležitosti připravilo výstavu, která velkomeziříčskou rodačku návštěvníkům představí.

Dnes ji připomíná název ulice, dům s pečetí jejího architektonického cítění na Lipnici je už opomíjen ve stínu stromů, panoramatický obraz města nebývale velkých rozměrů je umístěn stále na stejném místě v budově bývalé České spořitelny, ale dnes jej může obdivovat pouze ten, kdo vkročí do prostor určených městské policii, tudíž už není mnoho nadšených diváků.

Několik desítek obrazů, kreseb, artefaktů a věcí z pozůstalosti významné malířky je v depozitáři muzea ve Velkém Meziříčí. Některé obrazy vlastní soukromí majitelé a rodina. Po šesti desetiletích, kdy zůstal malířčin ateliér opuštěný, se pozapomnělo na velký talent, výjimečné nadání výtvarné, hudební i taneční u ženy, která zde před 150 lety spatřila světlo světa a poté ho ve svém životě vnesla do desítek obrazů, do díla, které ve své době vstoupilo na úroveň významných uměleckých osobností evropského umění.

Je důležité znát historii, abychom pochopili současnost, je nezbytné naučit se vidět podstatu a krásu, abychom mohli vědět a nalézat radost ve své blízkosti. Přijďte se podívat. 

Otevírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin

Vstupné: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč

 

V rámci výstavy je možné se se žáky základních a středních škol objednat na program "PANÍ MALÍŘKA A JEJÍ MÚZA" (viz informace zde).