Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Zprávičky

Termíny svatebních obřadů

pro rok 2020 budou potvrzovány od 4. února.

Velkomeziříčský zámek se o víkendu pomyslně přenesle do roku 1909, kdy se v okolí Velkého Meziříčí konaly císařské manévry. Návštěvníci se mohli těšit nejen na přítomnost císaře Františka Josefa I., ale také na bohatý program, který byl na oba dva dny připraven.

O hudební program se postarala kapela Pouličníci, která má ve svém repertoáru oblíbené staropražské písničky. Pro děti pak byla po oba dva dny připravena odpolední pohádka. Nejen dámská část publika si přišla na své během historických módních přehlídek, pány zase jistě potěšila bojová operace v zámeckém parku.

V zámeckém parku bylo umístěno vojenské ležení a návštěvníci si mohli prohlédnout různé typy vojenských polních kuchyní, popřípadě ochutnat i jídlo v nich připravené.

V areálu byla umístěna rovněž polní pošta, vzduchovková střelnice, fotoateliér a četnická stanice. O občerstvení se postarala vojenská hospoda a stylová kavárna.

Na nádvoří byla umístěny i řemeslné stánky, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout nejen zručnou řemeslnickou práci, ale také si výrobky zakoupit. 

Po celý víkend mohli lidé navštívit zámecké i muzejní expozice, sál s freskovou výzdobou či výstavu „700 let Řádu rytířů Kristových“.

Zámecké nádvoří v sobotu odpoledne zaplnily malá vozidla značky Fiat maluch. Na příchozí čekaly zhruba tři desítky barevných automobilů, které se začaly vyrábět v roce 1972 jako nástupce legendárního Fiatu 500.

Jednou ze zastávek byla také rozhledna na Fajtově kopci, odkud vozidla na zámek dorazila. Zájemci z řad posád následně absolvovali prohlídku zámku.

Slavnostní vernisáže se zúčastnil jak zástupce Řádu rytířů Kristových, tak rovněž zástupce Vysokého učení technického v Brně, jehož studenti jsou autory vystavených trojrozměrných modelů. 

Zhruba tři desítky návštěvníků si mohli prohlédnout liturgické předměty, listiny, ukázku numismatiky či řádové kříže. Rovněž se dozvěděli zajímavé informace o výrobě trojrozměrných papírových modelů.

Začátek června patří tradičně Evropského festivalu filozofie, v rámci něhož se v zámeckém areálu uskutečnilo hned několik akcí. První z nich byl koncert Jany Vondů a Anežky Gebauerové, který se konal po skončení vernisáže absolventů gymnázia a vnitřním zámeckém nádvoří.

Nedělní odpoledne patřilo tradičně dětským divákům. Pro zaplněné vnitřní nádvoří byla odehrána klasická pohádka Sůl nad zlato. Nedělní program pak pokračoval večerním koncertem Pavla Žalmana Lohonky.

Třetím divadelním představení si připravilo Filozofické divadlo FF MU. Velkomeziříčským divákům představilo nové nastudování hry Pro dobrou věc - hra o dobrém, o špatném a o tom, jak jedno poznat od druhého.

Fotogalerii naleznete zde

Výstava bývalých absolventů velkomeziříčského gymnázia byla zahájena ve zcela zaplněném výstavním sále. Úvodního slova se po ředitelce muzea Ireně Tronečkové ujali ředitel Jupiter clubu Milan Dufek a ředitel gymnázia Aleš Trojánek. Po odborné stránce hosty s výstavou seznámila autorka celého konceptu Eva Kočí Valová.

Ta každého z vystavujích stručně představila a shrnula několika slovy jeho tvorbu. Přičemž zmínila, že mezi maturitními ročníky nejmladšího a nejstaršího vystavujícího je neuvěřitelných 59 let.

Přítomni byli nejen autoři děl a jejich rodiní příslušníci, ale také zástupci pedagogického sboru gymnázia, současní a bývali studenti a další příznivci výtvarného umění z řad široké veřejnosti.