Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Zprávičky

V prostorách velkomeziříčského zámku se uskutečnilo sedmé setkání zástupců objektů, které jsou sdruženy pod společným projektem Objevuj památky. V současné době je zapojena více než stovka památek.

Projekt letos vstoupil do své čtvrté sezóny a jeho cílem je zviditelnit i méně známé objekty, které se nachází mimo hlavní turistické trasy a které návštěvníkům třeba doposud unikaly. Na společných webových stránkách www.objevujpamatky.cz se kromě prezentace jednotlivých památek nacházejí také tipy na výlety, kalendář výstav a akcí či odkazy na sociální sítě.

Kromě samotného setkání, kde se účastníci dozvědí aktuální informace a nejbližší plány, jsou cenné také kontakty, které mohou s kolegy napříč celou republikou navázat. Závěrem setkání pak byla komentovaná prohlídka expozic. 

20211018 101631   DSCN8193   DSCN8200

Po roce opět areál velkomeziříčského zámku ožil tradičními historickými slavnostmi. Tentokrát se návštěvníci přenesli do druhé poloviny 19. století, kdy byla majitelkou Leopoldina Lobkovicová.

Na zámeckém nádvoří byla pro návštěvníky připravena historická módní přehlídka, pohádka O chytré kmotře lišce v podání pražského divadla Andromeda či kejklířská vystoupení. Nechyběly ani oblíbené staropražské a lidové písničky. 

Kromě programu na zámeckém nádvoří mohli návštěvníci zavítat také do zámeckého parku, kde si připomněli 150. výročí založení velkomeziříčského sboru dobrovolných hasičů. V parku byla vystavena historická hasičská technika a dobové hasičské uniformy. 

Nechybělo ani stylové občerstvení, horká čokoláda a tradiční kavárna.

Kromě venkovního programu měli návštěvníci možnost navštívit obnovené zámecké a muzejní expozice či výtvarnou výstavu Světy v nás.

 

 

Po dlouhé odmlce způsobené protiepidemiologickými opatřeními se ve výstavním sále uskutečnila první letošní vernisáž. Od posledního slavnostního zahájení výstavy uplynulo celých 550 dnů. Zhruba šest desítek návštěvníků si tak nenechalo ujít slavnostní zahájení výstavy Světy v nás autora Borka Vytlačila z Ateliéru Krisans. Na příchozí čekala velkoformátová plátna především s portréty, ale nechyběla ani vyobrazení z Velkého Meziříčí. Významným prvkem, který se prolínal všemi obrazy, byly především výrazné barvy. O průvodní slovo se postarala Eva Kočí Valová.

vernisážjpg