Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava Svět panenek (9. března - 26. května 2019)

Číst dál...

Zprávičky

Otevírací doba během Velikonoc

Od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna (včetně) budou zpřístupněny šlechtické salony, sál s freskovou výzdobou a výstava Svět panenek. Otevřeno bude od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Alina Jašková, absolventka VŠUP, obor textilní výtvarnictví a vyučující na VOŠTŘ a SUŠTŘ v Praze, její syn Jakub, profesionální hasič, pro kterého je malba koníčkem a jeho teta, Ivana Hladíková, absolventka pedagogické fakulty v Brně a vyučující výtvarné výchovy na místní základní škole – to jsou hlavní aktéři pondělní vernisáže, která se konala na velkomeziříčském muzeu.

Návštěvníky přivítala ředitelka muzea Mgr. Irena Tronečková, hudební doprovod zprostředkovali Aneta Vrbková, Jana Mikysková a Radek Polášek. Umělci byli představeni kurátorkou Mgr. Petrou Czumalovou, která poutavě pohovořila o vzájemné propojenosti jejich tvorby, vyzdvihla rukodělnost coby základní atribut umění, ocenila dekorativní kvalitu děl i nemalou míru expresivity. Návštěvníci si mohli prohlédnout kombinované techniky a porcelánové mozaiky, kterými jsou obohacené sugestivní akrylové obrazy Ivany Hladíkové, a to: „Okno plné hvězd, Voda ve vzduchu, Země vzdálená, Kapka naděje, Kruhy ve vodě, Život je kvíz, Protiklady, Zrození světla a Tři srdce – Potrat dítěte.“ Naproti tomu Jakub Jašek vystavil tři velkoformátové akryly expresivního stylu comics noir. Plošná tvorba byla citlivě doplněna paličkovanými náhrdelníky z tvorby Aliny Jaškové, pro kterou je typická vysoká ornamentálnost, kombinace materiálů i různost tvarů.

Vernisáže se zúčastnila necelá sedmdesátka milovníků umění, pro které bylo připraveno i malé občerstvení.