Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava Svět panenek (9. března - 26. května 2019)

Číst dál...

Zprávičky

v sobotu 18. května

bude v rámci Mezinárodního dne muzeí bezplatný vstup do šlechtických salonů a muzejních expozic (fresky a výstava panenek zůstanou zpoplatněny)

Muzeum slavnostně otevřelo nový výstavní sál. První listopadový den zahájilo provoz výstavou kostýmů z pohádkového seriálu Arabela.
Po úvodním slově místostarosty města Josefa Komínka a ředitelky muzea se zhruba stovka návštěvníků přesunula zpět do přízemí, kde už na ně čekala nejen výstava pohádkových kostýmů, ale také občerstvení laděné do podzimní tematiky.
Lidé měli možnost obdivovat nejen krásné filmové kostýmy, ale svoji pozornost mohli upřít rovněž na nově zbudovaný sál, ve kterém se výstava nachází.
Děti si zkoušely královské koruny, otevíraly záhadnou truhlu a lehaly do připravené postele. Dospělí zase zavzpomínali na svoje dětství, připomněli si oblíbené postavy a kdo měl chuť, mohl si pár kousků pohádkových kostýmů a retro oblečení ze sedmdesátých let vyzkoušet. Návštěvníci tak mohli strávit příjemný pohádkový podvečer a soudě dle usměvavých a spokojených obličejů, se tak snad také stalo.
 

Fotogalerii naleznete zde 

DSC_0042 DSC_0051 DSC_0055 DSC_0049
                                             
Ve dnech 18.-24. června se ve Velkém Meziříčí uskutečnil již 6. ročník Evropského festivalu filozofie, jehož ústředním tématem byla letos etika a morálka. Přednášky a doprovodné akce se konaly v prostorách Jupiter clubu a na vnitřním nádvoří zámku. 
V průběhu týdne mohli zájemci navštívit například přednášky Jana Sokola, Erazima Koháka, Tomáše Sedláčka, Pavla Barana, Michaela Hausera, Luboše Bělky či Petra Urbana. 
Součástí festivalu byla i řada doprovodných kulturních akcí: floristická show Slávka Rabušice, koncert Legendy se vrací, Muzikál pod hvězdami, koncert Druhé trávy a několik divadelních představení.
 

Fotogalerii naleznete zde 

DSC_0213_1024x680 DSC_0215_1024x681 DSC_0225_1024x682 DSC_0235_1003x668
 DSC_0366_680x1024 
Zámek ožil v sobotu 2. června nočními prohlídkami, které se konaly v rámci osmého ročníku celostátního Festivalu muzejních nocí. Na zámek si našlo cestu dvě stě padesát návštěvníků, takže všechny prohlídky byly plně obsazeny.
V prvním patře zámku na příchozí čekaly tři oživené obrazy nejen ze života šlechty. Diváky bavili šermíři, kejklíř a malíř. Zájemci se dokonce mohli nechat zvěčnit rychlokresbou, a odnést si tak portrét na památku.
Ve druhém patře se o program postaraly tanečnice ze souboru Alla Danza, který se zaměřuje na historicky věrné rekonstrukce starých tanců jak z prostředí panovnických a šlechtických dvorů, tak z prostředí nižších společenských vrstev. Ve Velkém Meziříčí vystoupily s programem „La Belle Danse“. Tento náročný vysoký styl položil precizní základ současnému baletu.
Tanečnice vtáhly diváky do osmnáctého století, kdy si Marie Rebecca Ugarte pozvala tanečnice z francouzského dvora, aby jí zpestřily slavnost. Na konci vystoupení se do tance mohli zapojit i sami návštěvníci.
O hudební vložku se následně postarala kapela Calata, která program zpestřila světskou historickou muzikou.
Trasa noční prohlídky končila na vnitřním nádvoří, kde své řemeslo předvedli kovář a hrnčíř. Návštěvníci si prohlédli nejen jejich zručnou práci, ale mohli si zakoupit také hotové výrobky.

Fotogalerii naleznete zde 

1_2 1_11 1_15

V neděli 20. května vystoupili v zámecké jídelně houslisté z Radostína nad Oslavou. Během zhruba hodinového koncertu zazněly například skladby Johanna Sebastina Bacha, Roberta Schumanna či Dmitrije Šostakoviče. 
DSC_0144